Logo Sylwia Buda
Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie
Sylwia Buda Blog

Dlaczego dobre pierwsze wrażenie jest takie ważne? Ponieważ to jaka cecha zostanie przypisana Ci na początku, wpływa na postrzeganie Ciebie w dalszym etapie znajomości.

Łatwo się domyśleć, że na pierwsze wrażenie ma głównie wpływ Twój wygląd, ponieważ jest to tylko chwila trwająca kilka sekund. Nie ma zatem szans, by zabłysnąć swoją wiedzą, kulturą czy inteligencją. Jeśli chcesz być odebrany przez drugiego człowieka pozytywnie, to musisz wzbudzić jego zaufanie. Jak to zrobić?

WYGLĄD
Powstało wiele artykułów na temat istoty wyglądu. Jeśli mówimy o pierwszym wrażeniu, to nie można pominąć Twojego wyglądu. Dobrze wyglądać oznacza zrobić dobre wrażenie, bowiem podświadomie przypisujemy pozytywne cechy osobom atrakcyjnym i dobrze ubranym

Dlatego też w niektórych zawodach garnitur i koszula są codziennym strojem i mają w nas wzbudzać pozytywne emocje. Postaw na strój, w którym będziesz czuć się dobrze i swobodnie, nie przebieraj się na siłę za kogoś, kim nie jesteś. Pamiętaj przy tym, że żadna skrajność nie jest dobra, zatem zachowaj umiar w dodatkach, kolorach, fryzurze czy makijażu. Twój wygląd ma wzbudzać zaufanie.
 
MOWA CIAŁA
Mowa ciała i kontakt wzrokowy to bardzo istotne elementy budujące pierwsze wrażenie. Zanim się w ogóle odezwiesz, to Twoja sylwetka oraz mimika jest widoczna w pierwszej kolejności.
Nie zapominaj o szczerym uśmiechu na twarzy i aby Twoja postawa była otwarta. Zwróć uwagę na kontakt wzrokowy. Co dalej?

AKTYWNE SŁUCHANIE
Sam wiesz, ja często Ci się zdarza poznać kogoś, a po chwili nie pamiętasz, jak się ta osoba nazywa. To wynika z tego, że za bardzo jesteś skupiony na sobie i może warto by było część tej uwagi skierować na Twojego rozmówcę. Jak to zrobić?
Bądź ciekaw, co drugi człowiek ma Ci do powiedzenia. Słuchaj naprawdę i zadawaj pytania. Szczerze się nim interesuj. Dzięki temu wzbudzisz zaufanie Twojego rozmówcy. Pamiętaj, że jest różnica między słyszeniem a słuchaniem.

NASTAWIENIE
Idź na spotkanie pozytywnie nastawiony, zrelaksowany i spokojny. Twoje nastawienie jest widoczne przez osoby z zewnątrz. Nie próbuj ukryć swojego złego samopoczucia pod maską pozytywnych emocji, inni to wyczują. Jeśli masz zły dzień i możesz przełożyć spotaknie, zrób to i skup się lepiej na poprawie swojego samopoczucia.

BĄDŹ SOBĄ!
I najważnieszy punkt na koniec! Uczmy się od dzieci. One zawsze wzbudzają w nas zaufanie i pozytywne emocje, nikogo nie udają i dlatego lubimy z nimi rozmawiać i przebywać.
Stosując się do tych wszystkich rad pamiętaj, aby pozostać autentycznym! Czasem chęć wywarcia pozytywnego wrażenia jest tak silna, że zatracamy siebie w tym, co mówmy i w tym jak się zachowujemy. Nie trać energii na bycie kimś, kim nie jesteś. Bądź po prostu najlepszym sobą i zaprezentuj się w jak najlepszym świetle.
Bądź spójny. Pamiętaj, aby pierwsze wrażenie podtrzymać przez całe spotkanie. Jeśli na początku byłeś otwarty i uśmiechnięty, to bądź taki do końca spotkania.
Z drugiej strony sam „nie oceniaj książki po okładce”. Osoba, która na początku sprawia wrażenie wycofanej i zamkniętej, w rzeczywistości może być osobą otwartą i sympatyczną. Jednak paraliżująca nieśmiałość i stres związany z tym, że np. nikogo nie zna, są mechanizmem obronnym. Taka osoba będzie Ci bardzo wdzięczna, jak obdarzysz ją uśmiechem i życzliwością i dasz jej czas, by poczuła się komfortowo w Twoim towarzystwie.
 

Udostępnij artykuł

Przeczytaj również

Kreowanie wizerunku - czyli co właściwie?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakbyś chciał być postrzegany przez otoczenie? A czy wiesz, że możesz nad tym zapanować?

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie
Dlaczego dobre pierwsze wrażenie jest takie ważne? Ponieważ to jaka cecha zostanie przypisana Ci na początku, wpływa na postrzeganie Ciebie w dalszym ...
Wyprzedaże i jak nie pójść z torbami
Wyprzedaże! I znów ogarnia nas totalne szaleństwo. Jak tu nie kupować, jak wszędzie kuszą promocjami, a czerwone metki śnią się nam po nocach. Sezon w...
Realizacja: Blulink.pl